KILKA SŁÓW O MNIE

Nazywam się Szymon Urban i sportem interesuję się na każdej możliwej płaszczyźnie. Budowanie estetycznej sylwetki, zwiększenie sprawności, wydajności motorycznej, czy poprawa samopoczucia są nie tylko moją pracą, ale również pasją. Uważam, że w dobie konsumpcjonizmu, kiedy wszystko jesteśmy w stanie wymienić na lepszy model, ciało, które mamy tylko jedno powinno zajmować w naszym życiu miejsce szczególne. Mając na uwadze jego globalny rozwój, w drodze do celu biorę pod uwagę wszystkie aspekty od zdrowych nawyków żywieniowych zaczynając, a skończywszy na wydobyciu z Twojego organizmu całego jego potencjału.

JĘZYKI OBCE

Jako student i absolwent kierunków filologicznych w kraju (Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski) i za granicą (Freie Uni Berlin) prowadzę treningi również w języku angielskim i niemieckim. Specjalizacja związana z ludzkim ciałem na kierunku tłumaczeniowym pozwala mi w precyzyjny sposób opisywać poprawną technikę ćwiczeń oraz w jasny i dokładny sposób prowadzić treningi z obcokrajowcami.

 

TRENING FUNKCJONALNY

W pracy z klientem sprawność stanowi dla mnie wartość najwyższą i jest punktem wyjścia do osiągania innych celów.  Poprzez wychodzenie z dysfunkcji naszego ciała i traktowanie go jako podatny na zmiany zintegrowany materiał, staram się wydobyć z niego jak najwięcej, bo jak powiedział Bill Bowermann Jeśli masz ciało, jesteś sportowcem.

DIETA ROŚLINNA

Jestem zwolennikiem diety roślinnej i będąc weganinem z powodzeniem utrzymuję masę mięśniową oraz osiągam coraz lepsze wyniki siłowe. Bez względu na to czy w Twojej diecie zawarte są produkty odzwierzęce, zawsze duży nacisk kładę na bogactwo płynące z warzyw i owoców. Prowadzę również blog i stronę na facebook’u dotyczącą diety wegańskiej w sporcie. Więcej na „Muły i Brokuły”.

SPORTY WYTRZYMAŁOŚCIOWE

Jako wieloletni członek sekcji wioślarskiej duży nacisk kładę na trening kondycyjny, który w połączeniu z ćwiczeniami siłowymi pozwala na bardziej holistyczny rozwój naszego ciała i motoryki. Poranne przemierzanie Wisły w ósemce wioślarskiej zamieniłem jakiś czas temu na ergometr, dzięki któremu nieraz już stawałem na podium na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Trening interwałowy, anaerobowy, mocy? To moja specjalność!

PODRÓŻE

Jestem pasjonatem podróży I każdego roku w sposób aktywny spędzam czas przemierzając ze strzelbą surowe tereny Spitsbergenu, wędrując po lodowcach Islandii, biegając po Tatrach czy też ślizgając się na skimboardzie na płaskich plażach ciepłych krajów. Dalekie wyjazdy są dla mnie zawsze okazją do uprawiania sportu w naturalnym środowisku, które obok surowej sztangi klubie jest moim ulubionym miejscem do poprawy kondycji. Podróże to dla mnie również niejednokrotnie okazja do poszerzania kwalifikacji na zagranicznych kursach trenerskich.

CERTYFIKATY, KURSY I SZKOLENIA

Będąc świadomym tego, że coraz to nowsze badania stawiają ludzkie ciało w zupełnie innym świetle i pokazują jak efektywniej wykorzystać jego potencjał, staram się nieustannie aktualizować i poszerzać swoją widzę. To dlatego każdy rok mojej pracy jako trenera wypełniony jest nie tylko sesjami z ćwiczącymi, ale również kursami, szkoleniami i seminariami, które pozwalają mi ciągle podnosić swoje kwalifikacje.

 • Instruktor rekreacji ruchowej, specjalność kulturystyka

  Certyfikat potwierdzający kwalifikacje zawodowe instruktora kulturystyki 3. stopnia. Tytuł instruktora kulturystyki uzyskałem w 2012 roku w Polskiej Akademii Sportu, zdając egzaminy obejmujące zagadnienia z dziedziny  układu szkieletowego, mięśniowego, sercowo-naczyniowego, oddechowego, zaawansowanej anatomii i fizjologii, procesów energetycznych, odżywiania, odnowy biologicznej, teorii sportu, biomechaniki ćwiczeń, prewencji kontuzji, identyfikowania wad postawy oraz programowania planów treningowych.

   

  Polska Akademia Sportu to największa w Polsce (wg statystyk z lat 2009 i 2010) instytucja kształcąca profesjonalne kadry kultury fizycznej: instruktorów, trenerów i menedżerów sportu i rekreacji ruchowej.
 • Trening funkcjonalny- górna część ciała i tułów

  Szkolenie obejmujące neurofizjologiczne podstawy treningu funkcjonalnego, sprawności fizycznej, fundamentalne wzorce ruchu dla górnej części ciała i tułowia, funkcjonalną ocenę sprawności, uelastycznianie tkanki łącznej, rolowanie strukturalne (foam rolling), pracę z kręgosłupem piersiowym, zaburzenie wzorców oddychania, drabinkę sprawności atletycznej, trening funkcjonalny dla pracy personalnej i grupowej. (Body Work- Functional Training Systems)

 • Trening funkcjonalny- dolna część ciała i tułów

  Szkolenie obejmujące neurofizjologiczne podstawy treningu funkcjonalnego, sprawności fizycznej, standardy rehabilitacji, fundamentalnych wzorców ruchu dla dolnej części ciała i tułowia, funkcjonalną ocenę sprawności, powięziowy stretching dynamiczny, rolowanie strukturalne, programowanie treningu funkcjonalnego, drabinkę sprawności atletycznej, trening funkcjonalny dla pracy personalnej i grupowej. (Body Work- Functional Training Systems)

 • Taśmy anatomiczne w ruchu

  Szkolenie w zakresie anatomicznych podstaw treningu funkcjonalnego, tkanki łącznej (powięź) i jej znaczenia w dysfunkcji, połączeń taśmowych w anatomii człowieka, techniki uelastyczniania taśm anatomicznych, technik wzmacniania taśm anatomicznych, zintegrowanego systemu treningu dla pracy stabilizacyjnej i dynamicznej , integracji ćwiczeń w jednostce treningowej, wykorzystania sprzętu funkcjonalnego, globalnej pracy ciała a rehabilitacją. (Body Work- Functional Training Systems)

 • Konferencja szkoleniowa "Żywienie i suplementacja w pracy instruktora i trenera"

  Konferencja szkoleniowa prowadzona przez dietetyka sportowego Łukasza Jaśkiewicza dotycząca żywienia i suplementacji w sportach wytrzymałościowych, siłowych i szybkościowych. Optymalizacja zdolności wysiłkowych i podniesienie efektywności treningu za pomocą diety.

 • Warsztaty Kettlebell

  Warsztaty zorganizowane przez Warszawski Klub Kettlebell, prowadzone przez instruktorów Girevoy Sport- Przemysława Wójcika i Daniela Sokoła obejmujące technikę wymachów (swing), zarzutu, wyciskania, podrzutu i rwania.

 • Szkolenie „Budowanie masy mięśniowej na diecie wegańskiej”

  Szkolenie zorganizowane przez VeganWorkout.org.pl i prowadzone przez dietetyka i trenera personalnego Damiana Parola. Szkolenie obejmowało swoim zakresem takie zagadnienia jak: weganizm w sporcie- korzyści, zagrożenia, wątpliwości; zwiększanie i redukowanie masy ciała; suplementacja- co jest wskazane, a czego unikać; mity diety roślinnej.

 • Trening funkcjonalny- core

  Szkolenie dotyczące funkcjonalnego znaczenia mięśni tułowia, anatomii mięśni głębokich tułowia, dysfunkcji i osłabienia stabilizacji centralnej, charakterystycznych wzorców zaburzeń posturalnych i oddechowych, technik wzmacniania siły tułowia oraz pracy z tułowiem w treningu personalnym i grupowym. (Body Work- Functional Training Systems)

 • Seminarium z podnoszenia ciężarów

  Seminarium prowadzone przez prof. dr hab. Marka Kruszewskiego, polskiego sztangistę i trenera klasy mistrzowskiej. Seminarium obejmowało technikę rwania i podrzutu w teorii i praktyce, , drogi i metody rozwijania siły mięśniowej i mocy, ćwiczenia pomocnicze oraz video coaching.

 • Certyfikat- mobilność i stabilność w kontekście przygotowania sportowca i prewencji urazów

  Szkolenie prowadzone przez fizjoterapeutę Marcina Skowrona oraz trenera przygotowania motorycznego (EXOS) Michała Skowrona zgłębiające problematykę prawidłowej kinematyki kończyn, mobilności i stabilności w koncepcji 'joint-by-joint' , hipermobilności i jej diagnozy. Swoim zakresem seminarium obejmowało również testy ruchomości poszczególnych stawów, korekcje skierowane na mobilność i stabilność, praktyczne zastosowanie wałków (roller), gum (power band) i piłek lacrosse, zmniejszanie reakcji bólowych w stawach i okolicach okołostawowych, poprawę zakresów rotacji w stawach, aktywację mięśni stabilizujących oraz ocenę siły mięśni brzucha/mięśni pośladkowych/przykręgosłupowych jako zasadnicze testy odzwierciedlające stan dolnego odcinka kręgosłupa.

 • Sarcoplasma Stimulating Training

  Seminarium prowadzone przez światowej klasy trenera Patricka Tour dotyczące hipertofii miofibralnej i sarkoplazmatycznej, treningu SST w okresie przed i poza startowym oraz adaptacji treningowej SST.

 • Certyfikat- Szkolenie "Dieta wegetariańska w praktyce dietetyka"

  Szkolenie organizowane przez Centrum Edukacji i Poradnictwa Żywieniowego Nutri Center, którego zakres tematyczny obejmował: podział i rodzaje diet wegetariańskich; choroby i przypadłości, w których diety wegetariańskie są niewskazane; choroby i przypadłości, w których diety wegetariańskie mogą działać profilaktycznie i leczniczo; źródła pokarmowe składników odżywczych w diecie wegetariańskiej; niezbędna suplementacja; praktyczne aspekty układania diety wegetariańskiej.

  Nr certyfikatu 12/03/2016 (Warszawa, 5.03.2016r.)

 • Certificate in Plant-Based Nutrition

  3-stopniowy kurs z dietetyki roślinnej ukończony 1.08.2016r.- T.Colin Campbell Center for Nutrition Studies, Cornell University